Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
Újabb tárgyalási fordulót kezdeményez a Mollal a horvát kormány - jelentette be Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter hétfőn egy tévéinterjúban. Közben a Mol angol nyelvű tájékoztató honlapot indított az INA-ügyről.
Ivan Vrdoljak az interjúban riporteri kérdésre elmondta, hogy Horvátország a jövő héten levélben új tárgyalási fordulót kezdeményez a Molnál az INA irányításáról kialakult vita rendezésére. Véleménye szerint a tárgyalásokra heteken belül sor is kerülhet. A miniszter egyúttal valótlan információk terjesztésével és a közvélemény félretájékoztatásával vádolta meg a Molt.
Arra a riporteri kérdésre, hogy a tárgyalóküldöttséget ismét ő maga vezeti-e, a miniszter kifejtette: a horvát kormány egységes álláspontot képvisel az ügyben és ragaszkodik hozzá, hogy egy új, a horvát törvényeknek megfelelő vállalatirányítási modellben állapodjanak meg a Mollal.
A Mol közben hétfőn bejelentette, hogy angol nyelvű tájékoztató honlapot indított, ahol részletes információkat tett közzé a horvát INA energetikai vállalatban tett befektetéseiről, a gáz keretszerződésről és a horvát kormánnyal folytatott tárgyalásairól. A közlemény szerint az oldal tényszerűen leírja, hogyan mentette meg a Mol az INA-t a csődtől, változtatta nyereséges vállalattá, illetve, hogy miről is szól valójában a jelenlegi konfliktus. A témák között a Mol irányítási jogai, az INA vállalatvezetési struktúrája ugyanúgy előkerülnek, mint a múltbéli és jelenlegi tárgyalások a horvát kormánnyal.
A Mol 2008 októberében lett az INA legnagyobb részvényese, és később tényleges irányítási jogokat szerzett a vállalatban. Ezt a Nemzetközi Valutalap által szorgalmazott INA-privatizációs törvény tette lehetővé, amelyet Ivica Racan miniszterelnök kormánya alatt fogadtak el 2002-ben. Közölték: a Mol 2009 óta folyamatosan növekvő kihívásokkal szemben működteti az INA-t. Ennek oka egyrészt a régió gazdasági visszaesése, másrészt pedig a horvátországi barátságtalan befektetői környezet és a kiszámíthatatlan szabályozási rendszer volt – írja a társaság.
Marcus Lippold, a Mol-csoport szabályozás és közkapcsolati igazgatója a közleményben hangsúlyozza: remélik, ez a kezdeményezés azt is bizonyítja, hogy mindig elkötelezett és konstruktív partnerei voltak és lesznek Horvátország kormányának. „Továbbra is bízunk abban, hogy mindkét fél számára megfelelő megoldás születik, amelynek célja egy hosszú távon nyereséges, hatékonyan működő és a részvényesei, illetve Horvátország számára értéket teremtő INA megteremtése” – idézi a közlemény Marcus Lippoldot.